Պարտադիր առողջապահական ապահովագրությունը առողջապահության բնագավառի բարեփոխումների բաղկացուցիչ մասն է. ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նոյեմբերի 17-ին ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում առողջապահության ռազմավարության հայեցակարգի քննարկման ժամանակ:
Ըստ առողջապահության նախարարի` բովանդակային առումով հիմնովին կբարեփոխվի առողջապահության առաջնային օղակը, կբարձրանա բժիշկների աշխատավարձը: Նախատեսվում է բարձրացնել բժշկական ծառայությունների որակը: Բժիշկները կվերապատրաստվեն, որպեսզի համապատասխանեն ժամանակակից առողջապահական պահանջներին:
Նախարարի հավաստմամբ պարտադիր ապահովագրական համակարգը կներդրվի փուլային տարբերակով: 2023 թ. համակարգին նախատեսվում է հատկացնել 134 մլրդ դրամ: Առաջին փուլով` 2024 թ. տեղի կունենա շահառուների թվի համահարթեցում: Ներկա դրությամբ պետպատվերի շահառուների թիվը կազմում է շուրջ 1 մլն 300 հազար:
«2024 թ. կհատկացվի 175 մլրդ դրամ, որպեսզի ապահովագրական ծառայության փաթեթը հասանելի լինի բոլորին»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը եւ հավելել, որ 2024 թ. կներդրվի նախ կամավոր ապահովագրության պիլոտային ծրագիրը: 2025 թ. կշարունակվի քաղաքացիների ներգրավումը համակարգում:
Առողջապահության նախարարը նշել է, որ ապահովագրության համար լինելու է ֆիքսված ապահովագրավճար, որի մի մասը կսուբսիդավորի պետությունը: Նրա հավաստմամբ ապահովագրավճարի չափը կախված կլինի շահառուի եկամուտների չափից: Ապահովագրության փաթեթով կսպասարկվեն սիրտանոթային, ուռուցքաբանական, շաքարային դիաբետի եւ այլ հիվանդություններ: Փաթեթի մեջ չեն մտնում ատամնաբուժական, պլաստիկ վիրաբուժության եւ մի քանի այլ ծառայություններ:
Ապահովագրության հիմնական փաթեթին կից կլինեն նաեւ այլ փաթեթներ, որոնք կսպասարկվեն մասնավոր հիմնադրամների միջոցով:
«Ուսումնասիրել ենք Վրաստանի փորձը, որտեղ 58 տոկոսը տնօրինում է մասնավոր հիմնադրամը, իսկ 42 տոկոսը` պետությունը»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը եւ ընդգծել, որ մեզանում բալանսավորման հարցը ավելի լավ է դրված:
Նշվել է նաեւ, որ 2025 թ. պետությունը կապահովագրի թոշակառուներին:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը գոհունակություն է հայտնել այն հանգամանքի վերաբերյալ, որ պարտադիր ապահովագրությունը կներդրվի փուլային տարբերակով: Ապահովագրավճարի առնչությամբ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է սահմանել վճարման սանդղակ: «Շահառուները անարդարության զգացողություն չպետք է ունենան»,- ասել է Նարեկ Զեյնալյանը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է այն փաստը, որ ապահովագրության համակարգի սպասարկումը իրականացնելու եւ, այսպես ասած, խաղի կանոնները սահմանելու է պետությունը:

“Compulsory health insurance is an integral part of reforms in the field of health care,” the RA Minister of Health Anahit Avanesyan said during the debate of the concept of health strategy in the NA Standing Committee on Health Care on November 17.
According to the Minister of Health, the primary health care unit will be radically reformed, the salary of doctors will increase. It is planned to increase the quality of medical services. Doctors will be trained to meet modern healthcare requirements.
The Minister assured that the compulsory insurance system will be introduced in stages. It is planned to allocate 134 billion AMD to the system in 2023. In the first phase, the number of beneficiaries will be equalized in 2024. Currently, the number of beneficiaries of the state order is about 1 million 300 thousand.
“In 2024, 175 billion AMD will be allocated so that the package of the insurance service will be available to everyone,” Anahit Avanesyan noted and added that first, the voluntary insurance pilot program will be introduced in 2024. The involvement of the citizens in the system will continue from 2025.
The Minister of Health noted that there will be a fixed insurance amount, part of which will be subsidized by the state. According to her, the amount of the insurance amount will depend on the income of the beneficiary. Cardiovascular, oncological, diabetes and other diseases will be covered with the insurance package. Dental, plastic surgery and some other services are not included in the package.
There will be other packages attached to the basic insurance package, which will be served through private funds.
“We studied the experience of Georgia, where 58% is managed by a private fund, and 42% by the state,” Anahit Avanesyan said and underlined that the issue of balancing is better set in our country.
It was also noted that the state will insure pensioners from 2025.
The Chair of the NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan expressed satisfaction with the fact that compulsory insurance will be introduced in stages. In relation to the insurance amount, the Chair of the Committee proposed establishing a payment scale. “Beneficiaries should not feel injustice,” Narek Zeynalyan said.
The Chair of the NA Standing Committee on Health Care highlighted the fact that the state will maintain the insurance system and, so to speak, set the rules of the game.